Informace kastelánky

  Milí návštěvníci tovačovského zámku,

  v letošním roce díky brzkým velikonočním svátkům zahájíme sezónu už v pátek 30. března. První víkend bude zámek přístupný po všechny čtyři dny svátků od 10 do 17 hodin. Další dny už bude zámek přístupný dle stanovené otvírací doby.

  V sobotu 31. března proběhne v přízemních částech zámku malý velikonoční jarmark. Zájemci o prodejní místo se můžou přihlásit na tel. čísle 723 334 794 nebo e-mailem: zamek@tovacov.cz. První víkend bude rovněž patřit zahajovacímu koncertu (termín bude ještě upřesněn). Slyšet bude možné kytarové duo „Two Peters“, které projevilo přání – zahrát si v zámecké kapli.

  V sobotu 7. dubna přivítáme na zámku malířku Lilian Amann, která v Tovačově nevystavuje poprvé. Průřez jejím dílem bude možné na zámku vidět do 27. května.

  Rok 2018 bude bohatý na změny. Nejen, že se zámek změní z čelní strany (oprava čelní fasády Arkádového křídla právě probíhá), ale jsou v plánu i změny v interiérech. Tak nám držte palce, ať se vše podaří dle plánu. Čeká nás náročná sezóna. 

  Všichni, kteří jsou rozhodnuti se k nám přijet podívat, očekáváme s radostí. Květa Zajícová, kastelánka zámku.

  Zámek Tovačov upozorneni pro navstevniky

  Zámek v roce 2018

  Tovačovský zámek otevře své brány návštěvníkům 30. března 2018

  Otvírací doba zámku v roce 2018

  Duben, květen, září, říjen: sobota a neděle, 10 – 17 hodin.

  Červen, červenec, srpen: úterý - neděle, 10 – 18 hodin.

  Vstupné na zámek:

  běžné vstupné – 80,- Kč

  rodinné vstupné – 180,- Kč (dva dospělí + max. 3 děti do 15 let)

  zlevněné vstupné – 40,- Kč (studenti, senioři nad 65 let, osoby se ZPS)

  vyhlídka z věže – 30,- Kč (děti do 15 let pouze v doprovodu dospělé osoby)

  děti do 6 let – zdarma (v doprovodu dospělé osoby)  Dotace

  Zámecké věžní hodiny

       Zámecké hodiny v Tovačově byly v roce 2010 asi 4 měsíce mimo provoz. Po vichřici, která se nad Tovačovem prohnala v polovině června, sice prošly opravou, ale za krátkou dobu byly opět nefunkční. Jejich závadu určil správně až hodinář z Hrušky – Antonín Lasovský, který má na svém kontě opravu nejrůznějších věžních hodinových strojků umístěných zejména v kostelech.    

      Hodinový stroj zámeckých hodin   Hodinový stroj nacházející se ve věži tovačovského zámku je z roku 1930. Byl vyroben v Uničově, ve firmě Thöndel. (Firma byla založena v roce 1847 a zanikla v roce 1938.) Stroj je středně složitý, sestává asi z 60 dílů a váží okolo 150 kg. Hodiny nemají kyvadlo, jsou řízeny radiosignálem – každou minutu dostanou impuls, který je posune o jednu minutu.

       Závada, která v hodinovém stroji vznikla, byla mechanického charakteru. Byly poškozeny západky, zajišťovací kolíky a jedno ložisko. Hodinář nad opravou strávit cca 150 hodin času. Nakonzervovaný stroj je možné vidět ve věži zámku, kde je umístěný v dřevěné skříni.

       Při opravě hodin bylo zrestaurováno torzo předchozího hodinového stroje, které je v současné době umístěno ve věžní komnatě.